Jakie usługi księgowe są dostępne online?

Dodał: Tomasz Bednarz, w Księgowość internetowa . ,

księgowość internetowaDo prowadzenia księgowości w rozbudowanej lub uproszczonej formie, jest zobowiązany każdy przedsiębiorca. Ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych jest niezbędne do ustalenia poziomu dochodów lub przychodów (w zależności od wybranej formy opodatkowania) oraz kosztów uzyskania przychodów. Bez ewidencji nie byłoby możliwości rozliczenia działalności z Urzędem Skarbowym. Księgowość można dziś prowadzić w prosty sposób, z wykorzystaniem programów do księgowości online.

Różne wersje księgowości online

Występują one w różnej formie – mniej lub bardziej rozbudowanej. Mała księgowość online może być dostępna za pośrednictwem sieci internetowej nawet zupełnie za darmo, choć można spodziewać się przy tym, że jej funkcjonalność może być ograniczona. Za dostęp do wszystkich usług księgowych, jakie oferuje dany program księgowy czasem trzeba zapłacić, ale nie są to tak wysokie sumy, z jakimi mamy do czynienia w przypadku powierzenia księgowości firmowej biurowi rachunkowemu. Warto więc zapoznać się z zakresem usług księgowych, jakie dostępne są dla przedsiębiorcy przy wyborze danego programu księgowego.

Usługi księgowe online

W e-księgowości zakres usług księgowych może być zróżnicowany, w zależności od pakietu, jaki przedsiębiorca wybierze. W darmowej wersji zwykle dostępna jest wyłącznie podstawowa funkcjonalność takiego oprogramowania, która pozwala na wystawianie faktur i uzupełnianie dokumentów księgowych. W najbardziej zaawansowanej wersji użytkownik może zaś liczyć nie tylko na wszechstronne usługi księgowe, ale również na pomoc techniczną, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Podstawowe programy e-księgowości zawsze będą umożliwiały swoim użytkownikom wystawianie faktur. Program może jednak nie obsługiwać wszystkich aktualnych rodzajów tych dokumentów księgowych. Zwykle aplikacja po wpisaniu danych firmy i kontrahenta zapisuje je do bazy adresatów, aby później przedsiębiorca mógł je ponownie wykorzystać.

Dobre programy służące do e-księgowości powinny posiadać następującą funkcjonalność:

  • Wystawianie faktur wszelkiego rodzaju, z automatycznym wyliczaniem należności i kwot podatku do zapłaty,
  • Funkcja przypomnień o niezapłaconych fakturach,
  • Automatyczne wypełnianie podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów na podstawie wprowadzonych i wystawionych przez użytkownika faktur,
  • Funkcja przypomnień o podziękowaniu kontrahentom za terminowe uregulowanie zapłaty,
  • Wypełnianie wszelkich deklaracji PIT na aktualnych drukach,
  • Wypełnianie deklaracji VAT,
  • Wysyłanie deklaracji podatkowych w trybie online do właściwego Urzędu Skarbowego,
  • Funkcja przypomnień o comiesięcznym drukowaniu Księgi Przychodów i Rozchodów.

Wszystkie dane umieszczone w programie księgowości online powinny być archiwizowane i solidnie zabezpieczane. Dzięki temu przedsiębiorca może być spokojny o bezpieczeństwo swojej dokumentacji księgowej.

Polecane Artykuły: Jak działa księgowość internetowa, Księgowość przez internet