Wyższość księgowości online nad biurem rachunkowym

ksiegowosc onlinePrzedsiębiorcy, którzy nie mają wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby samodzielnie prowadzić księgowość w swojej firmie, pomimo jej niewielkich rozmiarów, są zmuszeni do zatrudnienia księgowego, oddelegowania zadań księgowych do stacjonarnego biura księgowego, albo do skorzystania z usług księgowości online. Mała księgowość w przedsiębiorstwie nie powinna sprawiać problemów przy jej prowadzeniu, aczkolwiek nie zawsze przedsiębiorca będzie chciał wziąć na siebie taką odpowiedzialność. W takim przypadku najlepiej będzie, jeśli skorzysta z usług biura rachunkowego. Alternatywą będzie wykupienie pakietu usług w ramach księgowości online. Która z opcji będzie bardziej korzystna dla samego zainteresowanego?

Zalety i wady biur rachunkowych

Przy korzystaniu z usług biura rachunkowego przy prowadzeniu księgowości firmowej, przedsiębiorca przenosi odpowiedzialność za prawidłowe ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych i wywiązywanie się z obowiązków wobec ZUS i Urzędu Skarbowego na księgowego. Sam nie musi więc pamiętać o terminach złożenia comiesięcznych lub kwartalnych deklaracji podatkowych, czy obliczaniu i odprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy. Wszystkie niezbędne dokumenty i dyspozycje przelewu przekazuje mu biuro rachunkowe. Ma dostęp do programu do fakturowania i samodzielnie może wystawiać faktury, które następnie są księgowane przez księgowego w biurze rachunkowym.

Minusem takiego rozwiązania jest to, że nie zawsze przedsiębiorca ma dostęp do swoich ksiąg rachunkowych czy księgi przychodów i rozchodów – tylko w godzinach pracy biura rachunkowego. Może mieć też niestety trudności z komunikacją z księgowym. Poza tym, niejednokrotnie za usługi biura rachunkowego trzeba sporo zapłacić, w zależności od założonego zakresu współpracy.

Atuty księgowości online

Korzystną pod względem finansowym alternatywą dla stacjonarnego biura rachunkowego będzie usługa księgowości online. Przedsiębiorca może zdecydować się na prowadzenie takiej księgowości, zwłaszcza wówczas, gdy na gruncie swojej działalności gospodarczej ma małą księgowość. Księgowość w trybie online pozwala na uzyskanie informacji dotyczących wszelkich rozliczeń podatkowych, aktualnych wzorów faktur i rachunków. Umożliwia szybki dostęp do zgromadzonych danych i obliczeń, możliwość skorzystania z pomocy technicznej w zasadzie 24 godziny na dobę. Firmy oferujące księgowość internetową dają gwarancję bezpieczeństwa danych wprowadzonych do systemu przez klientów. Przedsiębiorca może w dowolnym momencie sprawdzić, jak wygląda jego ewidencja księgowa. Może drukować interesujące go dokumenty bez wychodzenia z domu i uzyskiwać odpowiedzi na swoje pytania od profesjonalnych księgowych, już bez dodatkowych opłat.

Obsługa rachunkowa przedsiębiorstwa dzięki e-księgowości staje się nieskomplikowaną czynnością, która pociąga za sobą minimalne koszty. Przedsiębiorca nie musi jeździć do biura rachunkowego, po uzyskanie niezbędnych dokumentów, ponieważ ma do nich dostęp wszędzie tam, gdzie może połączyć się z Internetem.