Prowadzenie księgowości przez internet

Każda osoba, która prowadzi własną firmę, musi dokumentować wszystkie transakcje finansowe oraz wydatki poniesione w ramach działalności gospodarczej. Ten obowiązek może być znacznie mniej uciążliwy, jeśli przedsiębiorca skorzysta z wygodnej księgowości online.

Pełna wygoda

Księgowość przez internet jest niezwykle prosta w użyciu. Nie ma tu żadnych wymogów systemowych, potrzebny jest jedynie dostęp do sieci. Aplikacja księgowa działa intuicyjnie, łatwo nauczyć się jej obsługi, do tego wprowadzanie danych jest przynajmniej częściowo zautomatyzowane. Wszystkie niezbędne formularze są dostępne w wersji online, w jednym miejscu, a jeśli potrzebna jest forma papierowa, w każdej chwili można potrzebny dokument wydrukować. Dane są przechowywane tak długo, jak to konieczne, więc w razie kontroli pełna dokumentacja firmy jest na wyciągnięcie ręki.

Komu się to opłaca?

Księgowość internetowa to opcja głównie dla firm prowadzących rozliczenia w postaci księgi przychodów i rozchodów, zarówno płatników VAT, jak i przedsiębiorców zwolnionych z tego obowiązku. Najwięcej korzyści księgowość w wersji online przynosi małym firmom i mikroprzedsiębiorstwom, które produkują raczej małe ilości dokumentów na niewielkie kwoty. Średnio koszt obsługi rachunkowej takiej firmy to 200-400 złotych, podczas gdy internetowa aplikacja to wydatek rzędu 40-50 złotych miesięcznie, oszczędności finansowe są więc naprawdę imponujące.

Wygodnie i szybko

księgowość internetowa

W księgowości przez internet system przejmuje sporą część zadań. Wszelkie dane podaje się tylko raz, potem to aplikacja wyszukuje adresy, nadaje numery, wypełnia dokumenty, przeprowadza wyliczenia. Za pośrednictwem aplikacji przedsiębiorca otrzymuje gotowe deklaracje PIT, VAT i ZUS, które wystarczy tylko wysłać do urzędu. System księgowy działa przez całą dobę, również w dni świąteczne, dzięki czemu obowiązki związane z prowadzeniem firmy można wypełnić w najbardziej dogodnym dla siebie terminie. I na dowolnym sprzęcie, bo aplikacja nie jest instalowana na konkretnym komputerze, lecz jest dostępna w internecie. Niektóre systemy oferują nawet aplikacje mobilne na smartfony i tablety.

Ale mimo tej łatwości w obsłudze, system gwarantuje stuprocentowe bezpieczeństwo. Do danych firmy dostęp mają wyłącznie osoby upoważnione, a ochroną informacji zajmuje się firma prowadząca dany serwis księgowy. Dodatkowo, całą dokumentację da się zapisać na własnych nośnikach jako kopie zapasowe.

Jakie funkcje zapewnia aplikacja?

Zaletą księgowości przez internet jest kompleksowa obsługa małych firm. System rejestruje przychody, wystawia faktury każdego rodzaju, rejestruje koszty z podziałem na poszczególne kategorie, oblicza zobowiązania podatkowe oraz składki ZUS, generuje dokumenty i deklaracje. Aplikacja tworzy też bazę danych i adresów, którą w każdej chwili można łatwo zaktualizować, oraz ewidencję wyposażenia, środków trwałych i pojazdów.

Aplikacje dostarczają wszystkich narzędzi, jakie są potrzebne do prowadzenia firmowych rozliczeń, a jeśli przedsiębiorca nie jest w stanie sobie z czymś poradzić, zawsze może liczyć na pomoc online. Najlepsze serwisy zapewniają pełną, profesjonalną obsługę, można nawet wykupić dodatkowe usługi, np. sprawdzanie przez internet wypełnionych dokumentów.

Co ze znajomością przepisów?

Do samodzielnej księgowości przedsiębiorców często zniechęca konieczność znajomości licznych przepisów. Aby prawidłowo się rozliczyć, trzeba bowiem opanować zasady wystawiania faktur VAT, umieć rozróżniać rodzaje kosztów czy znać przepisy dotyczące amortyzacji. Nie jest to jednak w praktyce aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać, zresztą aplikacje internetowe są ciągle aktualizowane, nie ma więc ryzyka, że podatek będzie źle obliczony, a deklaracja zostanie przygotowana na nieprawidłowym formularzu. A jeśli nawet to nie przekonuje, księgowość przez internet może po prostu działać dokładnie tak, jak biuro naziemne. Wszystkie rozliczenia wykonują wynajęci księgowi, tyle że kontakt z nimi, podobnie jak przesyłanie dokumentów, odbywa się drogą elektroniczną, dzięki czemu można obniżyć koszty obsługi finansowej.