Nowe formularze PIT i deklaracje VAT w BookKeeper.pl

bookkeeper.plInternetowa księgowość oferowana przez BookKeeper.pl została zaktualizowana.

Deklaracje podatkowe

5 marca do systemu wprowadzono nowe, aktualne deklaracje podatkowe za rok 2012, służące do rozliczenia dochodów z 2012 roku z fiskusem. Funkcja deklaracji za rok poprzedni jest dostępna dla użytkowników w wersji beta, co oznacza, że została ona sprawdzona w testach wewnętrznych.

W BookKeeper.pl użytkownicy mają możliwość wygenerowania deklaracji i załączników na drukach:

  • PIT-36,
  • PIT-36L,
  • PIT-B,
  • PIT-O.

W programie księgowym BookKeeper.pl użytkownik wypełni deklarację krok po kroku, a następnie będzie mógł ją wydrukować lub wysłać prosto z serwisu do systemu e-Deklaracje. Aby móc zastosować zeznanie w formie elektronicznej, użytkownik BookKeeper.pl musi jedynie podać kwotę przychodu z zeznania z poprzedniego roku podatkowego. Po wysłaniu do Urzędu Skarbowego e-deklaracji, potwierdzeniem jej złożenia jest tzw. UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru.

Nowe formularze VAT

Od 6 marca bieżącego roku klienci serwisu BookKeeper.pl mogą korzystać z nowych formularzy służących do rozliczeń podatku od towarów i usług. Podatek VAT musi być rozliczany na nowych drukach, zgodnie z wprowadzeniem zmian w przepisach podatkowych za pośrednictwem rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 2012 roku.

Nowe formularze obejmują również załącznik VAT-ZD, służący do zawiadomienia organu podatkowego o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego. Do końca 2013 roku podatnicy podatku VAT mogą skorzystać ze starych formularzy, za wyjątkiem sytuacji korygowania podstawy opodatkowania na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług lub dokonywania zwiększenia podatku VAT naliczonego.