Nowa funkcja w inFakt – aktualizacja lipiec 2013

Dodał: Tomasz Bednarz, w Newsy z Księgowości .

W serwisie oferującym system księgowości internetowej inFakt.pl wprowadzono nową funkcjonalność, przydatną dla wszystkich przedsiębiorców korzystających w pracy zawodowej z prywatnego samochodu na potrzeby firmowe, zobowiązanych do prowadzenia kilometrówki. Korzystając z aplikacji inFakt.pl przedsiębiorca będzie mógł zapisać wszystkie przejechane trasy oraz wygenerować kilometrówkę w pliku PDF.

infakt.pl aktualizacjaKilometrówka w przepisach

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przedsiębiorca ma prawo do rozliczania wydatków związanych z korzystaniem do celów firmowych z samochodu prywatnego, do pewnego limitu, wyznaczonego właśnie przez tzw. kilometrówkę. Musi on prowadzić ewidencję przejechanych tras zgodną z ewidencją przebiegu pojazdu. Na podstawie liczby przejechanych kilometrów i stawki za kilometr ustanowionej przez Ministra Finansów, otrzymuje się „kilometrówkę”. Za jeden kilometr liczy się kwotę 0,8358 zł dla pojazdów o silniku powyżej 900 cm3.

Funkcja kilometrówki

W inFakt.pl kilometrówka pozwala na rozliczenie kosztów wykorzystywania pojazdów prywatnych w pracy zawodowej. Aplikacja automatycznie rozlicza koszty przejazdu pojazdu prywatnego wyłącznie do limitu wynikającego z tegorocznej kilometrówki. Jeśli limit w danym miesiącu jest przekroczony, a z poprzedniego miesiąca nie pozostała żadna nadwyżka kilometrówki, wówczas nadwyżkę kosztów przenosi się na kolejny okres. Licząc kilometrówkę w systemie inFakt.pl wystarczy zapisywać trasy przejazdu samochodem firmowym, aby pozostałe wyliczenia były dokonywane automatycznie, bez fatygowania ku temu przedsiębiorcy.