Mobilna czy internetowa – na jaką nowoczesną księgowość się zdecydować?

Dodał: Tomasz Bednarz, w Porady księgowe .

Coraz więcej firm oferujących przedsiębiorcom programy i aplikacje do księgowości elektronicznej i internetowej, udostępnia je również na platformach mobilnych. Dzięki temu nowocześni przedsiębiorcy mają dostęp do swoich dokumentów księgowych z dowolnego miejsca, w którym się znajdują, przy użyciu smartfona lub tabletu z odpowiednim oprogramowaniem.

księgowość internetowa czy mobilnaNa czym polega księgowość mobilna?

Wypełnianie obowiązków księgowych jest konieczne dla wszystkich przedsiębiorców działających w Polsce, niezależnie od formy prawnej firmy. Można je realizować dziś między innymi z wykorzystaniem mobilnej księgowości. Stanowi ona realną alternatywę dla księgowości tradycyjnej, papierowej. Dzięki odpowiednim aplikacjom można mieć obecnie księgowość w telefonie czy na tablecie. Z reguły aplikacje tego typu pozwalają na łączenie się z biurem rachunkowym online z dowolnego miejsca na ziemi.

Rozwój nowoczesnej techniki sprawia, że zmienia się podejście do prowadzenia zadań księgowych w firmie.

Mobilnie i internetowo – uzupełnianie programów księgowych

Aplikacje mobilne do księgowości należy traktować jako uzupełnienie księgowości internetowej. Zarówno przy użyciu urządzeń mobilnych, jak i komputera w swoim domu lub w firmie, użytkownik otrzymuje stały wgląd w swoje dane i rozliczenia finansowe. Może przeglądać dokumenty, śledzić proces księgowy i wystawiać faktury.

Aplikacje księgowe na smartfona i tablety są łatwe w obsłudze i postrzega się je jako ergonomiczne narzędzie do kontrolowania bieżącego stanu finansów firmowych.

Wśród podstawowych zalet mobilnej księgowości wymienić należy:

  • wygodę zastosowania,
  • szybki dostęp do danych i dokumentów,
  • brak ograniczeń sprzętowych,
  • bezpieczeństwo danych,
  • prosty w obsłudze mobilny interfejs.

Decydując się na skorzystanie z mobilnej księgowości należy sprawdzić, czy będzie ona działała na wykorzystywanej przez przedsiębiorcę platformie mobilnej. Najczęściej aplikacje te są zoptymalizowane pod kątem korzystania z nich na urządzeniach wyposażonych w system Android czy iOS.

Aplikacje mobilne w praktyce umożliwiają dostęp do księgowości firmy wszędzie, za pomocą swojego smartfona. Użytkownik może wystawiać faktury i księgować koszty o dowolnej porze. Do wglądu są skany faktur, kwoty podatku dochodowego i VAT-u czy zapłacone składki ZUS. Wszystkie operacje wykonywane przez księgowych w programie księgowym są widoczne dla przedsiębiorcy w aplikacji mobilnej.