Jakie koszty poniesiemy w związku z e-księgowością?

Dodał: Tomasz Bednarz, w Księgowość internetowa . ,

księgowość internetowaProwadzenie księgowości na gruncie działalności gospodarczej jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Może on samodzielnie zająć się księgowaniem i dokumentowaniem zdarzeń gospodarczych oraz rozliczeniami ZUS i Urzędem Skarbowym, albo wynająć do tego celu biuro rachunkowe. Alternatywnym sposobem na dopełnienie obowiązków księgowych jest skorzystanie z usług tzw. e-księgowości.

Księgowość online korzystnym rozwiązaniem

Z uwagi na niskie koszty ponoszone przy prowadzeniu księgowości online, wielu młodych przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Nie muszą samodzielnie kontrolować przepisów podatkowych, które zmieniają się bardzo szybko, ani tworzyć wzorów faktur, zgodnych z obowiązującymi regulacjami prawnymi. To wszystko zapewnia im program e-księgowości. Przedsiębiorca płaci jedynie za dostęp do niego, a koszty wykorzystywania na co dzień księgowości online są naprawdę niewielkie.

Ile to kosztuje?

Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogłoby wiele zaoszczędzić na skorzystaniu z e-księgowości. Uważa, że opłacanie usług biura rachunkowego, w kwocie 200-300 zł miesięcznie to i tak niewiele, dlatego też nie szuka alternatywnych rozwiązań w tej kwestii. Warto jednak tego dokonać, ponieważ e-księgowość potrafi być o 90% tańsza niż księgowość prowadzona przez zewnętrzne biuro rachunkowe. Zdecydowanie o e-księgowości powinni pomyśleć ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na niewielką skalę i nie mają rozbudowanych ksiąg rachunkowych, a rozliczają się za pośrednictwem np. podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Księgowość online opłacana może być w trybie miesięcznym, kwartalnym lub rocznym. To od firmy dostarczającej oprogramowanie księgowe uzależnione jest to, w jakich odstępach czasowych przedsiębiorca będzie opłacał dostęp do e-księgowości. Najlepsze warunki cenowe biznesmen może uzyskać niewątpliwie wówczas, gdy zdecyduje się na wykupienie od razu rocznego pakietu usług e-księgowości.

W zależności od tego, która firma jest dostawcą usług e-księgowości, nieco inne ceny będą obowiązywały w danych pakietach. Ceny w przykładowych firmach wynoszą:

  • Szybkafaktura.pl – od 8 zł netto/miesięcznie,
  • wFirma.pl – od 8,33 zł netto/miesięcznie,
  • ifirma.pl – 37,50 zł netto/miesięcznie – za małą księgowość.

Za co płacimy?

Przedsiębiorca decydujący się na e-księgowość chciałby niewątpliwie wiedzieć, jakie usługi są dla niego dostępne w ramach wykupionego pakietu księgowości online. Nie tylko wzory faktur i deklaracji podatkowych są dostępne w takich sytuacjach, ale również pełna księga rachunkowa czy księga przychodów i rozchodów. W ramach pakietu przedsiębiorca może tworzyć bazy danych kontrahentów, jak również korzystać z pomocy technicznej przy korzystaniu z programu księgowego online. Usługa, która również jest w cenie pakietu księgowości online, to przechowywanie i archiwizowanie danych księgowych oraz robienie kopii zapasowych tychże danych.

Polecane artykuły: Dlaczego warto skorzystać z wFirma.pl?, Księgowość online