Jakie deklaracje podatkowe można składać online?

Dodał: Tomasz Bednarz, w Porady księgowe .

Składanie zeznania podatkowego drogą elektroniczną jest bardzo wygodne, bo formalności można załatwić bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze, nie martwiąc się o kolejki. Ale czy system podatkowości online obejmuje wszystkie dokumenty?

jakie deklaracje onlineJak składać zeznanie online?

Deklaracje podatkowe można przesyłać do fiskusa za pośrednictwem formularzy interaktywnych. Jest to usługa darmowa, trzeba tylko zainstalować na komputerze specjalną wtyczkę – najbezpieczniej jest ją pobrać ze strony Ministerstwa Finansów. Do wypełnienia deklaracji online potrzebna jest jeszcze wtyczka Adobe Flash Player w najnowszej wersji oraz program do odczytu dokumentów w formacie PDF. Aplikacja e-Deklaracje Desktop obsługuje następujące dokumenty: PCC-3, PCC-3/A, SD-3, SD-3/A, SD-Z2, PIT-4R, PIT-8AR, PIT-8C, PIT-11, PIT-40, IFT-1/IFT-1R, IFT-3/IFT-3R, PIT-16, PIT-16A, PIT-16Z, PIT-19A, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC, VAT-7, VAT-7D, VAT-7K, VAT-27, VAT-27K, VAP-1, VAT-UE, VAT-UEK.

Deklaracje w wersji online wyglądają tak samo, jak dokumenty papierowe, jedyną różnicą jest brak odręcznego podpisu – zastępuje go specjalny podpis elektroniczny. Możliwa jest także weryfikacja poprzez podawanie innych ważnych danych, np. kwoty przychodu z poprzedniego okresu rozliczeniowego. Online składane są oczywiście nie tylko same dokumenty, ale także ich korekty.

Dodatkowe deklaracje

Drogą elektroniczną da się też wysyłać jeszcze inne deklaracje podatkowe. Formularze dotyczące podatków od czynności cywilnoprawnych, podatku od spadków i darowizn oraz zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej można złożyć poprzez konto podatnika założone na Portalu Podatkowym, tutaj jednak potrzebny będzie podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą kwalifikowanego certyfikatu albo podpis elektroniczny przydzielony użytkownikowi danego portalu podatkowego. Wymienione deklaracje przyjmowane są także poprzez formularz online, który można pobrać ze strony resortu finansów.

Tylko online

Zgodnie z ustawą z dnia 26 września 2014 roku niektóre deklaracje podatkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Dotyczy to przedsiębiorców, który sporządzają za dany rok podatkowy informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 lub roczne obliczenie PIT-40, oraz biur rachunkowych, które zajmują się obsługą podatników. Składanie deklaracji elektronicznych ma zapobiec pomyłkom oraz ułatwić dostęp do danych z zeznań podatkowych. Do przesyłania tych deklaracji służy Uniwersalna Bramka Dokumentów, poprzez którą można złożyć do 20 tys. formularzy i wystarczy do tego tylko jeden podpis elektroniczny. Potwierdzeniem złożenia dokumentów jest UPO.

Ale uwaga! W przypadku dokumentów zbiorczych nie jest możliwe składanie korekt. Te muszą być wysyłane jako pojedyncze dokumenty PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40 – ich wysyłka możliwa jest poprzez bramkę e-Deklaracje.

Prócz tego, osoby fizyczne, które płacą zaliczki na podatek dochodowy, mogą składać przez UBD dokumenty typu PIT-11Z, PIT-8CZ, PIT-40Z bez elektronicznego podpisu, ale za pomocą danych autoryzacyjnych.