Jak wybrać kod PKD w zakładanej działalności?
Podczas rejestrowania działalności gospodarczej na formularzu CEIDG-1 przedsiębiorca powinien podać między innymi kod PKD działalności, którą zamierza w przyszłości prowadzić. Nie jest konieczne wskazanie tylko jednego kodu PKD. Można wpisać w formularzu rejestracyjnym większy zakres działalności, jaka może być prowadzona na gruncie danej firmy przez przedsiębiorcę.
Skąd wziąć kod PKD?
W Urzędach Miasta i w Urzędach Gmin znajdują się listy aktualnej klasyfikacji PKD, z której można wybrać te kody, jakie odpowiadają charakterowi działalności zakładanej przez przedsiębiorcę. W Polsce obecnie obowiązuje Polska Klasyfikacja Działalności 2007, w skrócie PKD. Została ona opracowana i opublikowana w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalność PKD w 2007 roku. Klasyfikacja opublikowana jest na stronach Rady Ministrów i w Centralnej Informacji i Ewidencji Działalności Gospodarczej.
Konstrukcja klasyfikacji
Polska Klasyfikacja Działalności gospodarczej obejmuje pięć poziomów:
- Poziom pierwszy, czyli sekcja, oznaczony jest symbolem literowym i dzieli ogólną zbiorowość typów klasyfikacji działalności na 21 grupowań typologicznych. Poziom ten został skonstruowany w oparciu o ogólny podział pracy, ukształtowany w tradycji polskiej działalności gospodarczej.
- Poziom drugi oznaczony jest dwucyfrowym kodem numerycznym i dzieli on ogólną zbiorowość na 88 grupowań rodzajów działalności.
- Poziom trzeci, nazywany grupą, oznaczony jest trój cyfrowym kodem numerycznym i obejmuje 272 grupowań rodzajów działalności. Zostały one wyodrębnione na podstawie procesu produkcyjnego, przeznaczenia produkcji bądź charakteru usługi lub charakteru odbiorcy tych usług.
- Poziom czwarty, nazywany klasą, oznaczony jest czterocyfrowym kodem numerycznym i obejmuje aż 615 grupowań rodzajów działalności, wyodrębnionych z punktu widzenia specjalizacji procesu produkcyjnego czy działalności usługowej.
- Poziom piąty, nazywany podklasą, oznaczony jest pięcioznakowym kodem alfanumerycznym. Obejmuje on 654 grupowania, wprowadzone w celu oznaczenia rodzajów działalności charakterystycznych dla polskiej gospodarki. Są one jednocześnie przedmiotem obserwacji statystycznej.
Przy wpisywaniu we wniosku CEIDG-1 kodów PKD najlepiej podać kod główny i pokrewne, aby nie zawężać dla siebie pola manewru przy realizowaniu zadań gospodarczych w firmie.
0 komentarzy