Jak prowadzić księgowość w branży small biznes?

Dodał: Tomasz Bednarz, w Porady księgowe .

Księgowość w małych i mikro firmach najczęściej prowadzona jest w postaci podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Stwarza to możliwość samodzielnego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych czy wystawiania faktur z wykorzystaniem księgowości internetowej.

ksiegowość internetowaTryb rozliczania w Small Business

Raport „Księgowość mikro i małych firm w Polsce 2011” przygotowany przez serwis InFakt.pl we współpracy z firmą badawczą 4P research mix w ramach projektu Small Business DNA  pokazuje,  że zdecydowana większość mikro i małych firm w Polsce rozlicza się z podatków w trybie miesięcznym. Kwartalną formę rozliczenia podatku VAT wybiera 20 proc. przedsiębiorców, a podatku PIT – 16 proc. Aż 77 proc. badanych w 2011 roku firm z sektora mikro i małych przedsiębiorstw, rozliczało się na podstawie podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Co druga firma samodzielnie wystawiała rachunki i faktury z wykorzystaniem programu  księgowość internetowa. Rzadko kiedy firmy korzystały z programów zainstalowanych na stałe w komputerach.

Księgowość – samodzielnie czy przez biuro rachunkowe?

Zdecydowana większość mikro i małych firm prowadzących KPiR może samodzielnie dokonywać w niej wpisów, we wsparciu księgowości internetowej. Jest to korzystna opcja pod względem ekonomicznym, ponieważ przedsiębiorca zapłaci znacznie mniej za dostęp do aplikacji księgowej online niż za obsługę biura rachunkowego czy za zatrudnienie księgowego w swoim przedsiębiorstwie.

Pomimo tego, w 2011 roku 51 proc. firm małych i mikro obsługiwanych było przez zewnętrzne biura rachunkowe. Firmy korzystały też z:

  • instalowanej na komputerze aplikacji – 16 proc.,
  • pomocy zatrudnionego księgowego – 12 proc.,
  • ręcznej, papierowej księgowości – 10 proc.,
  • samodzielnie obsługiwanej aplikacji online – 9 proc.

Dzięki prowadzeniu księgowości samodzielnie można przez cały czas sprawować kontrolę nad finansami przedsiębiorstwa. W przypadku korzystania z intuicyjnych w obsłudze, aktualnych aplikacji online do księgowości, można w prosty sposób prowadzić rachunki samodzielnie, z dowolnego miejsca. Aplikacja dostępna jest zawsze tam, gdzie przedsiębiorca może skorzystać z komputera podłączonego do sieci internetowej. W branży small biznes ma to duże znaczenie, zwłaszcza jeśli usługi są prowadzone zdalnie. Programy do księgowości internetowej dają możliwość integracji z programem do fakturowania, z systemem magazynowym czy z bazą klientów i kontrahentów. Umożliwiają obliczanie należności publiczno-skarbowych oraz wystawiania i wysyłania deklaracji podatkowych. Dlatego ich wykorzystywanie na gruncie small biznesu jest jak najbardziej wskazane.