Jak księgować opłaty pocztowe w KPiR?
Przedsiębiorcy często korzystają z usług pocztowych, chociażby przy okazji przesyłania dokumentów księgowych do swoich kontrahentów drogą tradycyjną, a nie mailową. Jak powinni oni księgować w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów opłaty pocztowe?
Koszty usług pocztowych w kosztach
Podatnicy zobowiązani do prowadzenia w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, powinni dokonywać w niej wszelkich wpisów posiłkując się otrzymanymi dowodami księgowymi. Jeśli chodzi o usługi pocztowe, to takim dowodem będzie dowód dokonania opłaty pocztowej. Rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa, że opłaty pocztowe, o ile zostały rzeczywiście poniesione przez przedsiębiorców i odpowiednio udokumentowane, mogą zostać zapisane w KPiR. Dowodem poniesienia opłaty pocztowej jest wykonany przez podatnika i poświadczony przez urzędnika na poczcie, wpis do książki nadawczej.
Podstawą dokonania wpisu może być też faktura wystawiona na dane firmy przez Urząd Pocztowy. Taką fakturę można otrzymać w każdej placówce pocztowej, np. przy wysyłaniu listu czy paczki.
Książka nadawcza w działalności gospodarczej
Jeśli przedsiębiorca wielokrotnie w ciągu miesiąca korzysta z usług pocztowych powinien on prowadzić książkę nadawczą. Dokumentuje się w niej:
- Liczbę nadanych w danym dniu listów lub przesyłek,
- Rodzaj nadanych w danym dniu listów i przesyłek.
W przypadku prowadzenia przez przedsiębiorcę książki nadawczej, nie ma już obowiązku wystawiania dowodów wewnętrznych, w celu dokonania wpisu w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów. Podstawą ewidencjonowania w KPiR opłat pocztowych będzie sama księga.
Dowody wewnętrzne
Kiedy podatnik nie chce z różnych względów prowadzić księgi nadawczej, ma obowiązek dokumentować opłaty pocztowe, które wpisuje do KPiR, odpowiednim dokumentem, w którym powinny znaleźć się informacje:
- Data wystawienia dowodu,
- Określenie wystawcy lub wskazanie stron uczestniczących w operacji gospodarczej,
- Przedmiot operacji, jego wartość i ilość,
- Podpisy osób uprawnionych.
Koszty wysyłki na fakturze – przeczytaj jak je ująć!
0 komentarzy