Dla kogo będą najkorzystniejsze e-paragony?
Od 2018 roku ma zostać uruchomiona w Polsce platforma paragonów elektronicznych z kas fiskalnych. Takie unowocześnienie rozliczeń z fiskusem, które świetnie wpisuje się w ideę elektronicznej księgowości, niekoniecznie będzie korzystne dla samych przedsiębiorców, zobowiązanych do ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych z wykorzystaniem kasy rejestrującej. Kto zatem skorzysta na nowym systemie i na czym właściwie będzie on polegał?
Elektroniczne paragony już wkrótce
Ministerstwo Rozwoju oraz Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) zadecydowały, że w najbliższej przyszłości w Polsce będą obowiązywały e-paragony. Podpisano nawet list intencyjny w tej sprawie, na mocy którego najprawdopodobniej już od początku 2018 roku będzie funkcjonowała platforma paragonów elektronicznych ze wszystkich kas fiskalnych, które obecnie znajdują się w posiadaniu przedsiębiorców, sprzedających swoje produkty i usługi konsumentom i rolnikom ryczałtowym. Platforma ma umożliwiać dystrybuowanie paragonów bezpośrednio do konsumentów i lepszą kontrolę samych wystawców takich dokumentów.
Z korzyścią dla fiskusa
Przygotowano projekt nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym będą musiały w przyszłości odpowiadać kasy rejestrujące. Kasy fiskalne przedsiębiorców od stycznia 2018 roku będą musiały być podłączone do sieci internetowej. Dzięki sieci będą one automatycznie przesyłać dane o sprzedaży do centralnego repozytorium prowadzonego przez Ministerstwo Finansów. W efekcie wszystkie operacje dokonywane przez przedsiębiorców i „wbijane” kolokwialnie rzecz ujmując na kasę, od razu znajdą się w centralnym systemie, a fiskus uzyska do niego pełny wgląd.
Z korzyścią dla konsumenta
Często konsumenci gubią paragony i mają problemy z reklamacją kupowanych towarów. Kłopot ten może zniknąć za sprawą właśnie systemu e-paragonów. Ma to związek z tym, że kasy fiskalne od 2018 roku poza wydawaniem tradycyjnych, papierowych paragonów fiskalnych klientom, będą mogły jednocześnie dokonywać wysyłki elektronicznych paragonów. Trafią one do zainteresowanych użytkowników po wyrażeniu przez nich zgody na taką wysyłkę i zarejestrowaniu się w systemie. Pośredniczyć w tym ma specjalnie przygotowana przez KIGEiT platforma dystrybucji paragonów elektronicznych z kas fiskalnych bezpośrednio do konsumentów. Będzie ona gwarantowała pełną anonimowość przesyłanych danych, dlatego spełnione zostaną automatycznie wymagania dotyczące GIODO. Najprostszą formą będzie przekazanie e-paragonu na podany adres e-mail lub za pośrednictwem sms czy aplikacji mobilnej na smartfona.
0 komentarzy