Darmowy program do prowadzenia małej księgowości – czy warto?

Dodał: Tomasz Bednarz, w Księgowość internetowa . ,

mała księgowośćWszystkie darmowe programy komputerowe dla firm są traktowane jako pewien dodatek lub wersja testowa, która pozwala na przetestowanie danego produktu i podjęcie ewentualnej decyzji o jego zakupie. Czy jednak program księgowy dostępny za darmo w  Internecie, albo wręczany przedsiębiorcom wraz z codzienną gazetą, może spełniać swoje zadanie w sposób właściwy? Wielu właścicieli niewielkich firm zadaje pytanie, czy warto korzystać na co dzień z darmowego programu do prowadzenia małej księgowości?

Dla kogo mała księgowość?

Mała księgowość przeznaczona jest przede wszystkim dla właścicieli mikro i małych firm. Mogą z niej śmiało korzystać osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezależnie od swojej branży. Mała księgowość cieszy się sporą popularnością wśród osób pracujących w wolnych zawodach. Będzie ona wystarczająca do prowadzenia księgowości w przedsiębiorstwach z w miarę prostą sytuacją podatkową, w nowo powstających firmach i u osób samo zatrudnionych. Mała księgowość w formie darmowego programu komputerowego będzie odpowiednia dla przedsiębiorców, u których występuje małe prawdopodobieństwo wystąpienia nietypowych sytuacji księgowych.

Cechy dobrego programu dla małej księgowości

Nie każdy program służący do księgowania zdarzeń gospodarczych w ramach małej księgowości, spełni oczekiwania przedsiębiorców. Niekiedy bywa i tak, ze darmowa aplikacja będzie w ostatecznym rozrachunku znacznie bardziej funkcjonalna od aplikacji płatnej. Program do małej księgowości powinien mieć obszerny zakres funkcji. Na pewno powinny się w nich znaleźć funkcje niezbędne do księgowania i uzupełniania deklaracji podatkowych.

Największą zaletą małej księgowości jest to, że można takie oprogramowanie uzyskać za darmo. Jeśli okaże się w toku jego użytkowania, że nie sprawdza się ono na gruncie prowadzenia naszej działalności gospodarczej, zawsze będzie można podjąć decyzję o jego zmianie na program płatny, od producenta mającego dobrą renomę na rynku.

Minusy darmowego programu do prowadzenia małej księgowości

Programy darmowe służące do prowadzenia małej księgowości niestety nie mają wyłącznie plusów. Nie są w stanie księgować nietypowych zdarzeń gospodarczych, a także ich użytkownicy nie mogą zwykle korzystać z pomocy serwisowej i technicznej ze strony producenta. Sami muszą dowiedzieć się, jak korzystać z zaawansowanych funkcji programu. Mała księgowość w postaci bezpłatnego oprogramowania wykazuje uniwersalne podejście do użytkowników, co nie w każdym przypadku jest korzystne.

Bardziej wymagający przedsiębiorcy, prowadzący firmę na szeroką skalę, lepiej, aby wybrali płatne oprogramowanie do księgowania, w ramach którego uzyskają aktualizację programu na bieżąco, profesjonalne wsparcie techniczne, stabilne funkcjonowanie programu oraz analizę danych i ich zabezpieczenie przed zniszczeniem.