Czy trzeba posiadać wiedzę do prowadzenia księgowości w firmie?

Dodał: Tomasz Bednarz, w Porady księgowe . ,

Każda firma, bez względu na to, czy będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza, czy też duża korporacja, musi prowadzić księgowość. W przypadku przedsiębiorstw zaliczanych do sektora MSP, właściciele mogą samodzielnie podołać takim zadaniom. Czy w takim przypadku, gdy to przedsiębiorca prowadzi sprawy księgowe swojej firmy, musi on posiadać rozległą wiedzę na temat rachunkowości i podatków? Niekoniecznie.

Podatkowa księga przychodów i rozchodów

Wielu przedsiębiorców, rozliczających się z fiskusem na zasadach ogólnych, według dwustopniowej skali podatkowej, prowadzi uproszczoną księgowość przy wykorzystaniu podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Jest to wywołane tym, że podstawą rozliczenia podatkowego w takim przypadku jest dochód podatnika, czyli różnica pomiędzy przychodem, a kosztem jego uzyskania. W KPiR księguje się poszczególne zdarzenia gospodarcze zachodzące w danym okresie rozliczeniowym.

Rozliczanie podatkowe z fiskusem na podstawie KPiR jest uproszczoną formą rozliczenia. Księgowanie zdarzeń gospodarczych w księdze jest mało kłopotliwe, ale przedsiębiorca powinien mieć podstawową wiedzę na temat metod klasyfikacji wydatków i wpływów w odpowiednie miejsca w księdze. KPiR prowadzona jest przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które nie są zobowiązane do rozliczania się za pośrednictwem ksiąg rachunkowych lub nie wybrały ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy rozliczenia.

Poprawne prowadzenie ksiąg

Księgę przychodów i rozchodów należy prowadzić zgodnie z przepisami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku.  Zdarzenia gospodarcze zachodzące na gruncie działalności należy księgować systematycznie i sporządzać odpowiednie rejestry. Przedsiębiorca chcąc prowadzić księgę poprawnie, musi znać przepisy, które ulegają częstym zmianom. Jeśli jednak przy prowadzeniu księgowości korzysta z programów online, które są na bieżąco aktualizowane pod kątem dopasowania ich do istniejących przepisów prawa, nawet z podstawową wiedzą dotyczącą tego tematu poradzi sobie z uzupełnianiem KPiR.

W ramach programów do księgowości online przedsiębiorca może uzyskać nie tylko darmowy program do wystawiania faktur, ale i pełne wsparcie księgowe. Może prowadzić za pośrednictwem takiego oprogramowania KPiR, księgować w niej operacje i dodawać koszty, bez wgłębiania się w zmiany przepisów. Wszystkie informacje ma podane w przystępnej formie w programie komputerowym. Księgowość online pozwala na dostęp do własnej  dokumentacji rachunkowej z dowolnego miejsca, w którym przedsiębiorca może połączyć się z siecią internetową.

W przypadku małej działalności gospodarczej, przy wystawianiu niewielkiej ilości faktur miesięcznie, prowadzenie samodzielnie księgowości wymagać będzie minimalnej wiedzy o rachunkowości, którą tak naprawdę każdy przedsiębiorca i tak powinien posiadać.

(polecamy księgowość internetową wraz z super okazją i kodem rabatowym na 6 miesięcy darmowej księgowości ! – szczegóły tutaj -> https://www.i-malaksiegowosc.pl/kupon-rabatowy-wfirma-pl-promocja/ )

Polecane artykuły: Jak działa mała księgowość, Dlaczego warto skorzystać z wFirma?, zalety księgowości przez internet