Biznes w Czechach – jak założyć firmę w Czechach?

Dodał: Tomasz Bednarz, w Porady księgowe .

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z obowiązkiem prowadzenia zwykle odpowiedniej ewidencji oraz odprowadzaniem składek na ZUS czy też podatków należnych fiskusowi. Wymiar wszystkich obciążeń związanych z własną firmą w Polsce powoduje, że wielu przedsiębiorców nosi się z zamiarem przeniesienia swojej działalności za południową granicę, do Czech. Jak tego dokonać? Czy polska księgowość internetowa będzie przystosowana do księgowania zdarzeń gospodarczych czeskiej firmy? Jak założyć firmę w Czechach?

jak zlozyc firme w czechachJaki pierwszy krok do założenia firmy w Czechach?

Polscy przedsiębiorcy jako obywatele Unii Europejskiej mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie każdego z krajów członkowskich, dlatego po spełnieniu określonych wymogów prawnych Republiki Czeskiej, mogą tam założyć swoją firmę.

Pierwszym kosztem, jaki musi ponieść przedsiębiorca, który zakłada firmę w Czechach, jest uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, co pociąga za sobą jednorazową opłatę w wysokości około 1000 koron czeskich.

W celu założenia firmy w Czechach trzeba mieć czeski adres, ale nie trzeba wynajmować biura w czeskim mieście. Wystarczy skorzystanie z usługi biura wirtualnego, która pozwoli na wynajęcie adresu na terenie tego kraju. Pomoc w założeniu i prowadzeniu firmy w Niemczech można uzyskać od wyspecjalizowanych agencji. Przy niewielkiej działalności gospodarczej miesięcznie taka usługa kosztuje około 200 zł. Można w ramach tej opłaty korzystać z księgowości internetowej i nie musieć jeździć do Czech, aby dokonać niezbędnych rozliczeń.

Dlaczego warto założyć firmę w Czechach?

Firma w Czechach oznacza niższe koszty działalności. W toku funkcjonowania firmy przedsiębiorca ponosi koszty związane z ubezpieczeniem społecznym i zdrowotnym, ale ich łączna suma jest niższa od tej w Polsce – nawet o połowę, jeśli chodzi o składki ponoszone przez przedsiębiorców, którzy nie korzystają już z preferencyjnego, „małego ZUS-u”.

W Czechach obowiązuje niższa niż w Polsce stawka podatku dochodowego – 15 proc., a przy tym od dochodów przedsiębiorca rozliczający się w Niemczech może odjąć wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, czy skorzystać z ulgi na dzieci lub na niepracującego współmałżonka. Warto podkreślić, że jeśli przedsiębiorca przenosi firmę do Czech, ale pozostaje polskim rezydentem podatkowym, musi dopłacić 4 proc. „brakującego” podatku w polskim urzędzie skarbowym i rozliczyć się z nim w terminie do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

Każdy płatnik podatku dochodowego w Czechach jest uprawniony do ulgi podatkowej w wysokości 24 000 koron czeskich, czyli około 4000 zł.

Trzeba także opłacać podatek VAT, ale płatnik tego podatku odliczy całą jego kwotę związaną z prowadzoną działalnością.  Przedsiębiorca nie będzie musiał rejestrować się w czeskim urzędzie skarbowym, jako czynny podatnik VAT jeśli ma roczny obrót nieprzekraczający 1 milion koron czeskich, co odpowiada około 160 000 zł. Przedsiębiorca nie będzie musiał dokonywać w takiej sytuacji rejestracji do VAT, ale może to zrobić.

Poza tym, jak twierdzą przedsiębiorcy, którzy przenieśli już swój biznes za południową granicę lub mają w Czechach swoje przedstawicielstwa lub oddziały, urzędy i pracujący w nich urzędnicy w Czechach są o wiele bardziej przyjaźnie usposobieni w stosunku do przedsiębiorców, niż w Polsce.